Oliver Procházka, závodník divize classic physique, získal profesionální kartu ve federaci NPC!

V neděli 25. srpna se na rakouském výstavišti VAZ St. Pölten uskutečnila další edice mezinárodní amatérské soutěže v kulturistice a fitness The Austrian Oak Pro Qualifier, která je mezi sportovci již tradičně oblíbená. Od roku 2021 zde mají závodníci z organizace NPC Worldwide příležitost získat profesionální karty a vstup do profesionální ligy IFBB Jima Maniona, určené pro absolutní vítěze jednotlivých kategorií. Pořadatelé v čele s Haraldem Schoberem letos opět zvýšili úroveň soutěže. Pro fanoušky, kteří nemohli být přítomni v hale, byl k dispozici přímý přenos s komentářem odborníka Gilese Thomase, zatímco závodníci mohli využít služby renomovaného českého fotografa Josefa Adlta a pořídit si snímky ve foto studiu se stylovým černým pozadím.

Soutěže v Rakousku se tradičně účastní i sportovci z Česka a Slovenska, a ani letošní ročník nebyl výjimkou. Výsledkové listiny NPC Worldwide však neuvádějí zemi původu závodníků, a tak jsme se pokusili identifikovat je sami. Nejlepšího umístění z českých účastníků dosáhl Aleš Lamka, který vyhrál kategorii classic physique mužů do 178 cm. I tentokrát mu však profesionální karta unikla, když v následném souboji o celkové vítězství našel svého přemožitele.

Od jara 2022 se Aleš v rámci NPC Worldwide snažil dosáhnout možnosti přestoupit k profesionálům a kvalifikovat se na Classic Physique Olympia. Za tu dobu výrazně pokročil a několikrát získal stříbro ve své výškové kategorii. I přes veškeré úsilí mu profesionální karta pokaždé těsně unikla, a po soutěži v St. Pöltenu oznámil konec své sportovní kariéry ve věku 34 let.

Další český závodník, David Kovalčík, se umístil na osmém místě v kategorii classic physique mužů nad 178 cm. V kulturistice mužů do 90 kg pak Martin Draxler vybojoval pátou příčku. Ze slovenských závodníků se nejvíce prosadil Oliver Procházka, který vyhrál classic physique mužů nad 178 cm a následně v absolutním hodnocení porazil Aleše Lamku, čímž získal profesionální kartu ve svých pouhých 22 letech. Komentátoři poukazují na rostoucí počet mladých talentů v Manionově profesionální lize v kategorii classic physique, mezi které patří například Gabriel Goncalves Pereira, Jose Manuel Munoz Quiles a Luca Reger, kteří se letos již kvalifikovali na Classic Physique Olympia.

V kategorii nad 178 cm se na šesté místo dostal další slovenský závodník Zoltán Matyo. Slovensko mělo silné zastoupení také ve physique mužů, kde Štefan Salaj v kategorii do 173 cm skončil čtvrtý, a v kategorii nad 173 cm obsadil Samuel Capko sedmé místo. Další slovenští závodníci Radomír Šulek, Martin Berky, Adrián Zvarík a Marek Kocoň se umístili na děleném šestnáctém místě.