BeStrong Děčín 2024 - Výsledky a reportáž

V neděli 26. 6. se v dopolední části utkaly silné holky, odpoledne pak proběhla soutěž King of Axle. Z Děčínské náplavky pod knihovnou se však změnilo místo konání závodu. Tentokrát se všichni sešli v úžasných prostorech Sportcentra Valhalla.

BeStrongwoman

Holky se sešly v dopolední části programu a rovnou dodám, že jich nebylo málo. V poslední době jsem vždy přemýšlel, čím to může být, že vždycky když jsem mluvil se závodnicemi strongwoman nebo obecně silových sportů, tak vždycky si stěžovaly na málo závodů, málo příležitostí. Ale vždycky, když jsem na nějaký závod narazil, většinou se holky daly spočítat na prstech jedné ruky. To mi vždy přišlo jako nevyužitá šance. Tohle ale rozhodně neplatilo o děčínském závodě. Holky, ženy, dámy byly dokonce rozděleny do dvou kategorií Hard a Easy, disciplíny byly stejné, ale lišila se váha jednotlivých disciplín. Každopádně celkem se v neděli sešlo 13 závodnic.

Holky se utkaly v těchto disciplínách

• Car pull
  • Press medley
  • Axle Apollon Deadlift
  • Super Yoke
  • Sandbag na rameno

Holky se se vším popraly opravdu bez sebemenšího zaváhání. Zde jen popíšu pro představu, co se dělo na sportovišti. Holky měly za úkol na popruzích táhnout automobil a to bez protilana. V druhé disciplíně bylo za úkol dostat nad hlavu celkem 4 závaží. Následoval Mrtvý tah s Apollonovýma kolama, což jsou větší, ale těžké kotouče. Následoval Super Yoke na trase 20 metrů a končilo se zvedáním pytle s pískem na rameno na co největší počet opakování.

I z řad diváků byl obdiv jasně znát, a i dívky ukázaly, že umí pořádně zařvat, to když společně fandily svým soupeřkám. Ano mezi silovými sportovci není tolik nevraživosti, i když samozřejmě vyhrát chtěla každá.

5. Dominika Uhrová

Odpolední část pak vyplnil závod pojmenovaný King of Axle, což byl dvojboj, kde hlavní roli hrála tlustá Axle osa.

King of Axle

Tato část soutěže byla de facto dvojboj, kde hlavní roli hrála tlustá Axle osa. Přihlásit se mohl kdokoliv, kdo si myslel, že může zabojovat o nějaký hazký výsledek.

• Axle Deadlift
  • Axle Press

Kromě axle osy hrály prim i Apollonova kola, obrovské 18 palců v průměru a přetěžké kotouče, které zejména v mrtvém tahu mohou pomoci, protože činka se nezvedá tak odspodu. Ale pokud to naložíte, rozhodně to není lehká záležitost...

Celý závod proběhl ve stylu last man standing, tedy, že se začalo na základní váze, následně se přidávalo, závodník, pokud si byl jistý a chtěl ušetřit nějaké síly, tak mohl váhu jednoduše přeskočit. Pokud ale pokus nezvládl, vypadl a už se dále dané části účastnit nemohl. Tenhle závod neměl druhého místa, šlo opravdu o to najít pravého šampiona tohoto dvojboje.

Začalo se poměrně rychle. Na axle pressu jsme viděli ohromné výkony všech závodníků. Jako příklad bojovnosti Adam Zajíček, 15tiletý mladík, který do vzpěračských nůžek dostal hustých 110 kg, a přitom má tělesnou váhu okolo 80 kg.

Přičemž špička celého závodu se pohybovala okolo krutopřísných 150 kg, ty zvládl Filip Zajíček (starší bratr Adama), závodník závodící v lehčích váhových kategoriích doslova na světové úrovni. Dalším byl Dominik Ponocný, Petr Hector Klich a Pepa Hojdar. Více zvládli Václav Miláček, Tomáš Procházka a Štěpán Bystřinec, ten dokonce disciplínu zvítězil s výkonem o hodnotě 170 kg.

Mrtvý tah se opět zvrhl v přehlídku monstrózních vah. Devět z osmnácti závodníků se dostalo přes 300 kg Opravdu přehlídka super výkonů. Ale o úžas i uznání všech přihlížejících, diváků i závodníků se postaral Dominik The Nightshifter" Ponocný, vzhledem Viking, povahou přátelský týpek, a to když pozvedl magických 400 kg.

Tento fantastický výkon v mrtvém tahu Dominika vystřelil s totalem 550 kg na prnví místo, takže hrdý titul King of Axle má teď svého nositele. Gratulujeme.

O skvělý zážitek v nabitém nedělním programu se postarali společně Sportcentrum Valhalla a Pivovar Sever, kterým patří největší dík za možnost pořádat takový závod. Díky.